Co decyduje o tym, że stronę internetową odwiedzają tłumy użytkowników i na niej pozostają? Czynników jest wiele. Wśród nich można jednak wyróżnić te niezbędne z perspektywy użytkownika i wyszukiwarek. Należy do nich certyfikat SSL. Zapoznaj się z naszym artykułem – dowiedz się, czym jest protokół SSL i jak wpływa na pozycjonowanie!

Czym jest SSL?

SSL jest protokołem bezpieczeństwa, który zabezpiecza połączenie internetowe między serwerem a internetową przeglądarką. Dzięki szyfrowaniu informacje zyskują ochronę przed przechwyceniem i odczytaniem przez niepowołane osoby. Użytkownik odwiedzający stronę zabezpieczoną przez SSL wie, że podawane przez niego dane, takie jak hasła, loginy, numery kart kredytowych, są bezpieczne. Nie ma do nich dostępu ktoś, kto mógłby je wykorzystać ze szkodą dla posiadacza.

Oprócz bezpieczeństwa danych SSL gwarantuje uwierzytelnienie serwera. Dzięki temu użytkownik zyskuje pewność połączenia z prawidłową witryną i przesyłania danych do właściwego serwera.

Jakie są korzyści z instalacji SSL na stronie?

Najważniejszy powód, dla którego wdraża się SSL na stronie internetowej, już znasz. To bezpieczeństwo danych użytkownika, do których należą choćby numery kart kredytowych i hasła do logowania. Dzięki szyfrowaniu osoby trzecie nie przechwycą i nie odczytają tych informacji. Kolejną kwestią jest wiarygodność witryny. Użytkownicy większym zaufaniem obdarzają strony z zainstalowanym certyfikatem SSL. To on stanowi świadectwo weryfikacji tożsamości firmy dysponującej daną witryną.

Nie tylko użytkownicy doceniają strony internetowe z protokołem SSL. Jest on ważny również dla pozycjonowania. Stanowi jeden z czynników decydujących o miejscu witryny w wynikach wyszukiwania.

Protokół SSL może również zabezpieczać przed phishingiem. Jest to cyberatak, podczas którego przestępca próbuje wyłudzić poufne dane. Do takich działań należy na przykład stworzenie imitacji strony realnej firmy. Użytkownik, który nie zwróci uwagi na to, że nie korzysta z prawdziwej witryny swojego banku, umożliwia przestępcy przechwycenie danych.

Obowiązujące przepisy wymagają ochrony danych osobowych i poufnych informacji. Protokół SSL zapewnia więc stronie internetowej działanie w zgodzie z przepisami. Taka ochrona odgrywa istotną rolę nie tylko w branży medycznej czy finansowej.

Protokół SSL – dlaczego jest ważny dla pozycjonowania?

W 2010 roku Google zaczęło zachęcać właścicieli stron internetowych do wdrożenia protokołu SSL. W 2018 roku natomiast ogłosiło, że brak certyfikatu SSL może prowadzić o utraty ruchu z wyszukiwarki.

Na pozycjonowanie składa się mnóstwo działań. Jedna zmiana nie sprawi, że witryna wyprzedzi konkurencję w wynikach wyszukiwania. Z drugiej strony brak protokołu SSL wiąże się ze znaczną utratą ruchu. Dzięki certyfikatowi zapewniasz też bezpieczeństwo informacjom podawanym przez użytkowników. Tego rodzaju ochronę obecnie postrzega się jako podstawę funkcjonowania serwisu. Właściciel strony pozbawionej SSL powinien wziąć pod uwagę, że większość użytkowników opuści witrynę od razu po zauważeniu braku symbolu kłódki przy jej adresie.

Według Google protokół SSL należy do czynników, które wpływają na pozycję witryny w wynikach wyszukiwaniach. W związku z tym strona internetowa z certyfikatem SSL zajmie wyższą pozycję niż ta jego pozbawiona.

Warto też wziąć pod uwagę fakt, że Google dąży do zapewnienia prywatności i bezpieczeństwa użytkownikom. W związku z tym od wersji Chrome 68 przeglądarka wyświetla użytkownikom ostrzeżenia informujące o braku zabezpieczenia witryny. Osoba, która zobaczy taką przestrogę, prawdopodobnie opuści stronę. W ten sposób ruch w witrynie się zmniejszy.

Protokół SSL zwiększa zaufanie potencjalnych klientów do strony internetowej. Dzięki temu użytkownicy chętniej odwiedzają witrynę i wykonują na niej pożądane działania, takie jak zapis do newslettera, pobranie e-booka i zakup produktów. Im większa liczba odwiedzających osób, tym wyższa pozycja strony w wynikach wyszukiwania.

Jeśli szukasz specjalistów, którzy zadbają o pozycjonowanie strony internetowej w Lublinie i zainstalują protokół SSL, sprawdź ofertę IBIF pod adresem: https://www.ibif.pl/oferta/pozycjonowanie.