Coraz więcej osób, czy to na początku swojej drogi zawodowej, czy po wielu latach stażu w innych branżach zastanawia się nad perspektywą zmiany swojego życia i spróbowania swoich sił w branży IT. Praca z nowoczesnymi technologiami to gwarancja wysokich zarobków, nowych wyzwań, pracy w dynamicznym środowisku i możliwość poznania wielu technologii, które z pewnością zwiększą naszą wartość na rynku pracy.

Podstawowa bariera wejścia to jednak brak kompetencji i umiejętności programowania. Gdzie nauczyć się języka programowania?

Bootcampy i szkolenia z programowania

Najłatwiejsza odpowiedź na to pytanie to oczywiście studia. Nauka różnych języków programowania podczas 5-letnich studiów wyższych stanowi najlepszy i najpewniejszy sposób na zdobycie odpowiednich kwalifikacji, które w przyszłości zapewnią nam stabilną pracę w branży IT. Jednak jak wcześniej wspomniano, coraz więcej osób po studiach zastanawia się nad przebranżowieniem, a 5 lat przerwy nie wchodzi w grę.

Czy zatem dla takich osób istnieje alternatywa? Oczywiście, a jest nią bootcamp. Czym dokładnie jest bootcamp? To kurs, który przez kilkanaście, a w wielu przypadkach nawet kilkadziesiąt tygodni przygotowuje nas do podjęcia nowej pracy w branży IT na stanowisku ściśle związanym z przedmiotem danego kursu. Na rynku oferowane są kursy, które w praktyczny sposób pozwolą nam na rozpoczęcie pracy z każdym językiem programowania, od Pythona, przez Javę, JavaScript aż po bardziej niszowe technologie jak Swift, Scala czy Kotlin.

Nauka programowania przez internet – czy to możliwe?

Chcemy nauczyć się języka programowania, jednak nie możemy pozwolić sobie na duży wydatek związany z przystąpieniem do bootcampu? Na szczęście nie jest to duży problem, o ile znajdziemy w sobie motywację i samodyscyplinę umożliwiającą stworzenie własnego, autorskiego programu nauczania. Żyjemy w czasach, w których internet gwarantuje nam dostęp do tysięcy darmowych materiałów edukacyjnych – w tym takich, które pozwolą nam nauczyć się dowolnego języka programowania od zera.

Najważniejsze jednak to systematyczne zwiększanie swoich kompetencji i próba realizowania samodzielnych projektów z wykorzystaniem nowo poznanych umiejętności.